Květinový ovál – tulipány.

Květinový ovál – tulipány.

Zdravím všechny nadšence Papírové krajky a ráda bych se s vámi podělila o postup při tvoření květinového oválu s motivem tulipánů podle knihy Kannikar Sukseree  – Umění embossingu krok za krokem. Tuto knihu považuji za velmi zdařilou a velkou pomoc při zvládání techniky embossingu. Navíc je u nás k dostání v českém překladu, což je úžasné. Všem vřele doporučuji. http://www.tvorilci.cz/knihy-o-tvoreni/7479-pergamano-sukseree-umeni-embossingu-9788026041306.html

Při výběru šablony jsem měla představu, aby se projekt dal zarámovat a aby se k němu dal vybrat tvarově podobný, tvořený stejnou technikou.

Jako první krok jsem si překopírovala šablonu, abych co nejméně ničila knihu.  Pro samotný květinový projekt jsem si vybrala barevný pergamenový papír růžové barvy, gramáže 150 gr. Na ozdobný rámeček jsem se rozhodla pro klasicky průhledný bez barevného nádechu s gramáží 150 gr. Následovalo obkreslení květinového motivu na lícovou stranu růžového pergamenu. K tomu už dlouho používám mikrotužku s bílou tuhou.   http://www.tvorilci.cz/pomucky-pro-psani-a-malovani-papirove-krajky/4836-bile-naplne-do-mikrotuzky-05mm-8712623017946.html  Obkreslená kontura je tenoučká, dobře se gumuje a perfektně dodrží linii šablony, což se u obyčejné bílé pastelky moc nedaří, protože se špička rychle zakulacuje a pak je čára silná a nepřesná. Na gumování používám gumu v tužce a jsem s ní spokojená, nedělá zbytečně stopu po gumování a na tenké bílé čáry je ideální. http://www.tvorilci.cz/pomucky-pro-psani-a-malovani-papirove-krajky/5812-guma-v-tuzce-8593539231240.html

Pokračuji vyznačením ozdobného okraje s použitím perforovacího obloučku. Vyzkoušela jsem si na přetištěné šabloně, zda se mám držet šablony, nebo mohu bez šablony slabě dírkovat obloučky. Vyplatilo se to předem zkusit a použila jsem raději šablonu, abych měla jistotu, že mě opravdu okraj vyjde přesně a nebude nikde větší mezera. Nepatrným tlakem s minimálním propíchnutím všech jehel v obloučku jsem si poznačila okraj.

Nyní se můžeme věnovat embossingu. S použitím stínovače a všech velikostí embossingovacích kuliček se opatrně lístek po lístku vytlačuje. Největší kuličkou připravíme pergamenový papír na vytlačování a pak můžeme pomalu gumovat předkreslené obrysy, aby na lícové straně po předkreslení nezbylo nic. Pokud se to neudělá, je to vidět, stopa tužky se leskne. Lehounce vytlačený obrys nám postačí k orientaci a  dokončení jednotlivých tvarů. Postupně používáme menší vytlačovací kuličky. Vrstvíme vytlačování-embossing až do naší konečné představy. Na pomoc nám je hotový projekt v knize, takže máme představu, jak by to mělo vypadat. Pozor na převrácené strany, díváme se na líc, ale stínujeme z rubové strany.

Snímek 19070        Snímek 19071       013

Po dokončení středového motivu kytice se můžeme věnovat ozdobnému okraji. Opatrně vytlačíme každý oblouček po obvodu. Začneme větší kuličkou, lehce uděláme přípravu pergamenu na vytlačování a pak menší kuličkou vrstvíme vytlačování až do konečné výrazné bílé barvy a viditelného 3D efektu na lícové straně. Na pomoc nám je lehce perforovaný oblouček, který vede kuličku po svém vnitřním obvodu. Nevadí, že se trošku zdeformuje, protože ve finále jej znovu perforujeme. Druhá řada obloučků se podle předlohy tenkým hrotem ozdobí čarami do vějířku. Je lepší si vše vždy zkusit na cvičný papír, aby se práce nezničila nečekaným efektem, pokud neodhadneme nástroj. Zase je nám ku pomoci kniha se základním postupem a i nástroji k tomu použitými.

012

Nakonec po dokončení všech kroků opakujeme perforování obloučků po okraji. Nezapomeňte, že musíte jehly zatlačit až po násadku, jenom tak bude dírka dostatečně velká a dala se stříhat a také aby byla pěkná a výrazná jako ozdoba.

Ovál je hotový, dáme se do druhé části a to je podklad pod ovál s ozdobným okrajem. Ten má větší průměr a v konečném sestavení doplní okraj oválu a vznikne dokonalý ozdobný dvojvrstvý okraj.

Postup je vlastně stejný, předkreslovat nemusíme, použijeme vytištěnou šablonu, předdírkujeme si ovál podle předlohy, ozdobíme embossingem, pak vějířky čar do druhé řady a vystříháme podle popisu u šablony.

Poslední krok, vystříháme obvod oválu. Stříháme obloučkem nůžek dolů, nůžky co nejvíce položit na pergamen, držet kolmo proti dvěma stříhaným dírkám, aby po vystřihnutí byl oblouček mezi dírkami pravidelný, výrazný, ozdobný.

009

Obě části zkompletujeme, aby nám držely pohromadě. Já použila na dvou místech maličké oboustranně lepící čtverečky.

011

Na podklad jsem použila obyčejný tmavě modrý karton a klip rámeček 18×24 cm. Ovál jsem umístila na střed a již bez přilepení sevřela sklem a zajistila sponami.

Dokončeno. Přeleštit sklo a může se zavěsit. 010

Nakonec přece jen ještě malá rada, nedomyslela jsem druh skla a bohužel to obyčejné i když plní dobře svou ůlohu, nedá se fotit, takže závěrečné foto se nekoná. Chybička se vloudila, příště na to budu pamatovat víc.

Tento projekt podle knihy K.Sukseree je velmi oblíbený, často jsem jeho zpracování viděla na zahraničních stránkách a soc. síti. Všem kdo mají oblibu v embossingu doporučuji najít si čas a vytvořit si krásný dárek ať již pro sebe nebo pro své blízké. Určitě se bude líbit.

Po zdlouhavé práci je odměnou nevšední, zajímavý a neobvyklý obrázek, vytvořený technikami, které jsou u nás stále ještě neokoukané a nejsou běžné.

Přeji vám všem krásné chvíle s Papírovou krajkou.

 

7 Comments
US

7 thoughts on “Květinový ovál – tulipány.

 1. Miluško je To moc krásné, dostatečný návod a výsledná práce jako vždy u Tebe perfektní. Uvažuji že si uvedenou knížku v češtině koupím. Nechystáte v budoucnu přeci jen nějaké 2 denní víkendové tvořeníčko, pro pár lidiček, bylo by to fajn, udělat nějaký projekt. Přeji hodně dalších skvělých nápadů a nádherných výtvorů. Pa Jíťa

 2. Zdravím Jíťo, moc děkuji, jsem ráda, že se to líbí a doufám, že se přidáš a zkusíš to také. A knihu opravdu vřele doporučuji. Není drahá a je to opravdu pomůcka, která je stále třeba.
  Kurzy určitě máme v plánu, vše dám na stránky a pošlu upozornění.
  Přeji zdraví a pohodu a krásné chvíle s Papírovou krajkou. Pa Míla.

 3. Zdravím Mílo, je to opravdu nádherné a s postupu jsem si opět něco vzala pro své tvoření. Knihu mám, je opravdu velice dobrá.
  Rada k focení v rámečku: V případě, že mám rámeček koupený a nedávám zasklít ke sklenáři, vyfotím obrázek bez skla a pak sklo dodatečně přidám.
  Něco trochu vytvářím, ale přes prázdniny není moc volného času.
  Přeji ještě hodně krásných letních dnů a hezké tvoření. Byla bych také pro víkendové tvořeníčko. Zatím pa Jiřa

  • Ahoj Jiřinko, zdravím a děkuji za komentář. Jsem ráda, pokud komentář pomůže ke zdokonalení ostatních. Ty jsi ale profik, takže mě to těší dvojnásob. Je dobře, že knihu máš a jsi s ní spokojená , já také. Děkuji za Tvou radu k focení, také bych tak postupovala, ale dávala jsem to do klip rámečků, takže žádná okraj ani rámeček není a tak po několika pokusech jsem to vzdala. A nějáké tvořivé setkání už delší dobu zvažuji, snad to dopadne, info bude na stránkách a upozorním na to. Měj se pěkně a těším se na Tvoje práce. Pa Míla.

 4. Zdravím všechny krajkové nadšence, mezi které patřím i já. Děkuji Milušce, že se zde otevřela tato diskuze. Moc to chybělo a jsem za to velmi ráda. Přála bych si, aby se zde vytvořila skupina blízkých, pro které je tvoření jen srdeční záležitostí.
  Kniha a projekt samotný, ve které je dílko s tulipány je k nezaplacení. Učím se z ní stále, takže doporučují všem.
  Bílou tuhu používám také, a mažu ji, až je dílko hotové Dorso olejem. Mám pocit, že se obrázek jakoby vyloupne a prozáří, než olej zmizí. Jak budu embossovat, dam na radu Milušky a zkusím to vymazat gumou už dříve. Aspoň ušetřím oleje.
  Paní Jiřinko, jsem další zájemce na víkendovku.
  Zdraví Iveta

 5. Miluško promiň, na to nejdůležitější jsem zapomněla. Neodpustím si pochválit Ti Tvé dílo, je to excelentní práce, radost pohledět. A použití barevného papíru má taky své kouzlo.
  Krásný den všem Iveta.

  • Ahoj Ivetko, zdravím a jsem moc ráda, že jsi se přidala. Děkuji za pochvalu, to vždy potěší a snad některé z mých postupů pomůžou ostatním. Co se týká gumování, přesně jak jsi to napsala!!! Obrázek najednou dostane úplně jiný vzhled, jakoby zkrásněl a ožil. Také jsem si toho všimla. Předkreslené čáry se snažím gumovat co nejdříve, aby se později obrázek co nejméně „mordoval“. :-))) Vytlačené plochy jsou choulostivé, bylo by škoda dílko pokazit. Krásný den i Tobě. Míla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *